על שומה

חג הפסח, על שום מה? על שום שפסחו משלמי משכורותינו על תלושי החג שלנו כשם שפסח הקדוש ברוך הוא על בתי אבותינו בארץ מצרים.

חג החירות, על שום מה? על שום שיצאו בני ישראל מעבדות לחירות, מאפלה לאור גדול, מקהיר לתל אביב, ועל כן בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים, וכל המרבה להיעדר מהעבודה הרי זה משובח. שנאמר: אילו הוציאנו לחופשת רבעו"ש מגניבה וליומיים בחג שני, ולא נתן לנו גשר מליל הסדר עד ראשון הבא – דיינו.

חג האביב, על שום מה? על שום שכבר אפריל, וכבר אין טעם להמשיך לחכות שהחורף יתחיל. כי כנגד ארבע עונות דיברה תורה: אחת חמימה, אחת לוהטת, אחת קרירה ואחת ששוכחת להגיע.

חג המצות, על שום מה? על שום שמצווה על כל מרכול עברי לכסות ביריעות ניילון רחבות את כל טומאת החמץ שבו, פן ירכשוהו העוברין והשבין, ולהציע על המדפים רק במבה כשרה לפסח, מצות, עוגיות בוטנים ונוזל לניקוי חלונות.

כי עבדים היינו לממסד הדתי בארץ ישראל, ויענונו ויסתכלו ללא בושה לתוך גרונותינו וינסו לשלוט בכל אשר נאכל, כמו שנאמר: כל הלחם הנילוש הירקונה תשליכוהו וכל הפריכית אורז* תחיון.

מעשה בבעלת בלוג בתפוז שהייתה מסובה ברמת החי"ל בעבודתה בזמן חול המועד, והייתה עושה הגהה כל אותו הבוקר עד שבאו חברותיה ואמרו לה: הגיע זמן ארוחת הצהריים. הלכה בעלת הבלוג אל הפיצוצייה היחידה שפתוחה ותבקש מן המוכר קופסת טונה, ויאמר: אין, אנחנו כשרים לפסח. ותאמר: אבל ביקשתי קופסת טונה, לא סנדוויץ' BLT. ויאמר: אבל הטונה לא כשרה, כופרת! את רוצה אולי פריכית אורז?

חג מימונה שמח! תרבצו ותסעדו :-)


* לאוכלי קטניות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים